Umieszczenie implantów piersi podczas ciąży nie musi być szkodliwe dla Ciebie lub Twojego dziecka. W rzeczywistości, ostatnie badania wykazały, że matki karmiące piersią nie cierpią z powodu zwiotczenia skóry. W czasie ciąży w organizmie kobiety następuje gwałtowny wzrost poziomu hormonów, jednak po urodzeniu dziecka drastycznie spada. Jest to jeden z powodów, dla których często występuje ptoza i zwiotczenie piersi.
Powrót do zdrowia po operacji powiększenia piersi
Kobiety, które planują wszczepienie implantów piersi, powinny poczekać, aż ich dziecko będzie miało co najmniej sześć miesięcy. Pozwoli to organizmowi na zagojenie się i dostosowanie do nowego rozmiaru. Pozwoli to również kobiecie na podjęcie świadomej decyzji o zabiegu. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zaplanować, że będą wymagały pomocy przez kilka tygodni po operacji. Ograniczy to ich poziom aktywności i możliwości noszenia ciężarów.
Chociaż powrót do zdrowia po operacji powiększenia piersi w czasie ciąży nie jest szybki, większość pacjentek wstaje i chodzi po 24 godzinach. Oznacza to, że kobiety będą mogły spędzać czas ze swoim dzieckiem w pierwszych dniach jego życia – dane te są rezultatem dociekań specjalistów serwisu ekspercibhp.pl. Zazwyczaj pacjentki dr Adams wracają do pracy i normalnych zajęć w ciągu dwóch dni od zabiegu.
W ciągu pierwszych czterech do sześciu tygodni po zabiegu, pacjentki mogą spodziewać się bolesności, obrzęku i zasinień. Pacjentki są zachęcane do noszenia biustonosza sportowego lub bandaża uciskowego, aby podtrzymać piersi. Lekarz może również przepisać leki przeciwbólowe, aby pomóc pacjentkom poradzić sobie z dyskomfortem. Pacjentki powinny postępować zgodnie z instrukcjami chirurga dotyczącymi powrotu do swoich zwykłych czynności. Po około tygodniu mogą one powrócić do normalnych czynności, ale powinny unikać intensywnej aktywności fizycznej przez co najmniej dwa tygodnie.
Wpływ powiększenia piersi na możliwość karmienia piersią
Wpływ operacji powiększenia piersi na możliwość karmienia dziecka zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj operacji i miejsce nacięcia. Zazwyczaj operacja powiększenia piersi polega na wykonaniu małego nacięcia wokół otoczki, czyli fałdu tkanki pod piersią. Nacięcie to umożliwia chirurgowi wprowadzenie implantu za mięsień piersiowy, który znajduje się pod tkanką piersiową. W ten sposób implant jest umieszczony z dala od piersi i z dala od brodawki sutkowej, co pozwala uniknąć potencjalnego zakłócenia produkcji mleka.
Karmienie piersią jest jedną z najpopularniejszych metod karmienia dziecka i jest uważane za najlepsze zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca wyłączne karmienie piersią noworodka przez pierwsze sześć miesięcy, a następnie podawanie mu różnych pokarmów uzupełniających. Wiele nowych matek zamierza karmić swoje dziecko wyłącznie piersią, ale bariery takie jak potrzeba czasu, brak wsparcia i nieodpowiednia edukacja w zakresie karmienia piersią utrudniają wyłączne karmienie. Ponadto, fakt wykonania kosmetycznego powiększenia piersi może być postrzegany jako bariera dla karmienia piersią. Dlatego przyszłe matki powinny zrozumieć ryzyko związane z operacją powiększenia piersi i podjąć w pełni świadomą decyzję.
Jeśli planujesz karmić dziecko piersią po operacji powiększenia piersi, najlepiej jest odłożyć zabieg do czasu po urodzeniu dziecka. Zminimalizuje to potrzebę dodatkowych korekt po ciąży. Ważne jest, aby odczekać co najmniej sześć miesięcy po operacji powiększenia piersi przed próbą zajścia w ciążę. Daje to czas na zagojenie się ciała i osadzenie się implantów.
Możliwe powikłania operacji powiększenia piersi
Chociaż operacja powiększenia piersi podczas ciąży nie jest rzadkością, istnieją pewne powikłania, których kobiety powinny być świadome. Chociaż szanse na rozwój powikłań są bardzo niskie, niektóre kobiety mogą doświadczyć obrzęku, bólu lub krwawienia. Implanty piersi mogą również powodować zmniejszenie elastyczności piersi. Inne komplikacje mogą obejmować nieprawidłowe umiejscowienie implantów piersi, wrażliwość skóry lub infekcje.
Chociaż implanty piersi nie są uważane za zagrożenie dla rozwijającego się płodu, w pewnych sytuacjach czekanie z operacją może mieć sens. Na przykład, jeśli planujesz mieć dzieci w przyszłości, odłożenie operacji może być najlepszym wyborem. Ponadto, warto rozważyć ramy czasowe.
Większość kobiet powinna odłożyć operację powiększenia piersi do czasu po urodzeniu dziecka, aby zapobiec dalszym zmianom w piersiach. To samo dotyczy tych, które planują karmić piersią. Dzięki temu ciało będzie miało czas na regenerację, a implanty na osadzenie się.
Wymiana implantów w czasie ciąży
Jeśli myślisz o wymianie implantów piersi w czasie ciąży, powinnaś wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, warto wiedzieć, że operacja ta jest zabiegiem wysokiego ryzyka. Podczas gdy implanty piersi mogą przetrwać nawet 25 lat, ciało kobiety może się drastycznie zmienić w trakcie ciąży. Z tego powodu wielu lekarzy zaleca, aby poczekać do czasu, gdy dziecko się urodzi.
Ciąża może powodować zmiany w kształcie i wielkości piersi, a implanty mogą powodować rozciąganie tkanki. Aby zminimalizować to rozciąganie i zwiotczenie, ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Porozmawiaj z lekarzem na temat ryzyka i korzyści związanych z wszczepieniem implantów piersi w czasie ciąży. Należy również unikać zbytniego przybierania na wadze podczas ciąży. W ten sposób można ograniczyć ryzyko zwiotczenia piersi i ptosis po ciąży.
Chociaż wszczepienie implantów piersi w czasie ciąży jest ogólnie bezpieczne, ważne jest, aby przedyskutować tę decyzję ze swoim chirurgiem plastycznym. Twój chirurg udzieli Ci informacji na temat karmienia piersią i wszelkich innych zagrożeń związanych z ciążą, a także wyjaśni ryzyko związane z poddaniem się operacji.
Podobne tematy