Grypa żołądkowa potocznie zwana jelitówką jest bezpośrednio wywoływana przez wirusy. Do wirusowego zakażenia układu pokarmowego (jelit, żołądka) dochodzi – tak jak w przypadku innych wirusów – poprzez kontakt z osobą chorą i jej otoczeniem. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie oszacować ryzyko i nie zawsze jest ono dla nas oczywiste. Podróżowanie komunikacją miejską, przebywanie w skupiskach ludzi czy to w pracy, czy w innych miejscach wyklucza możliwość całkowitej separacji. Ważne, by wiedzieć czym objawia się grypa żołądkowa i jak postąpić w takiej sytuacji, a także zasięgnąć konsultacji specjalisty.
Charakterystyka wirusowego zakażenia układu pokarmowego
Najczęstszą przyczyną pojawienia się grypy żołądkowej są rotawirusy (szczególnie atakujące dzieci), a tuż za nimi plasują się norowirusy, które częściej zakażają osoby dorosłe. Należące do rodziny kalicywirusów norowirusy, a konkretnie sapowirusy wywołują ostre biegunki i mogą prowadzić do odwodnienia organizmu oraz znacznego osłabienia. To one są odpowiedzialne za zapalenie jelit i żołądka. Tak jak już wskazano wyżej, częściej atakują dorosłych, aczkolwiek nie omijają dzieci zwłaszcza tych, które przebywają w skupiskach i tam, gdzie nie są w stanie należycie zadbać o higienę rąk – sekcja ta została zaczerpnięta ze strony studiourody-lublin.pl.
Wyjaśnić należy także, że grypa żołądkowa tak naprawdę nie ma nic wspólnego z wirusem grypy, to po prostu obiegowa nazwa, nieco zbieżna i myląca. Co ciekawe, jelitówka może nas dopaść o każdej porze roku, ale w klimacie, w którym żyjemy (umiarkowanym) corocznie notuje się swego rodzaju sezonowość zachorowań. Zdecydowany wzrost przypada na okres jesienno – wiosenny, a więc pomiędzy listopadem a kwietniem.
Objawy kliniczne grypy żołądkowej
Do charakterystycznych objawów grypy żołądkowej jest biegunka, do której czasem dołączają się mdłości i wymioty. Dolegliwości pojawiają się nagle i potrafią manifestować się w dość silny sposób. Biegunka ma charakter wodnisty, zdarza się, że z domieszką krwi. Uzupełnieniem wodnistych stolców jest gorączka oraz skurczowe bóle brzucha i jelit. Może pojawić się wyraźna wrażliwość na zapachy, uczucie pełności w przełyku oraz zimne poty. Bardzo rzadko pojawiają się drgawki. Z uwagi na swoistość i intensywność objawów dobrym ratunkiem jest lekarz online, który udzieli natychmiastowej porady i wskaże kierunek działania. Może też wystawić receptę przez internet na potrzebne leki.
Konsultacja lekarska jest o tyle ważna, że postępowanie w przypadku grypy żołądkowej nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Biegunka usuwa z organizmu wirusy, a więc pomaga w samoleczeniu. Niestety jej intensywność może doprowadzić do mocnego odwodnienia. Lekarz zbierze wszystkie dane, zapyta o dolegliwości towarzyszące tj. wymioty, a także o możliwość rzeczywistego nawodnienia organizmu. To istotne, ponieważ jeśli nie udaje się właściwie zabezpieczyć organizmu płynami może dojść do groźnej dla życia hipowolemii. Wstrząs hipowolemiczny zaburza prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego i doprowadza do niewydolności i niedotlenienia organów, a w dalszej konsekwencji do śmierci. Mając to na uwadze, lekarz online to sposób na fachową poradę i pomoc bez konieczności szukania momentu, w którym wyjście z domu do przychodni stanie się możliwe.
Jakie leczenie grypy żołądkowej zleci lekarz online?
Leczenie grypy żołądkowej jest zawsze objawowe. Innymi słowy, nie ma na nią jednego lekarstwa, które wyeliminowałoby wirusa. Farmakologicznie walczy się więc z objawami i dolegliwościami. Konieczne jest doustne nawadnianie, przyjmowanie elektrolitów i glukozy. W dalszej kolejności zlecane są leki przeciwwymiotne. Nie wskazane jest przyjmowanie leków przeciwbiegunkowych, ponieważ to właśnie biegunka jest odpowiedzialna za usunięcie z organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów. Do zaleceń należy także dieta lekkostrawna, która nie obciąża układu pokarmowego, a także zalecany jest odpoczynek. Jeśli grypie żołądkowej towarzyszy gorączka, specjalista może zlecić lek przeciwgorączkowy. W trakcie leczenia warto także sięgać po probiotyki, które odbudowują florę jelitową.
Podobne tematy