Chociaż nie ma znanych zagrożeń związanych z powiększaniem piersi, pacjenci będą odczuwać pewien ból po zabiegu. Chociaż większość pacjentów zgłasza niewielki ból po zabiegu, mogą oni doświadczyć uczucia ucisku na klatce piersiowej. Pacjentki mogą również odczuwać bolesność i tkliwość. Zazwyczaj pacjenci otrzymują leki przeciwbólowe na receptę, aby złagodzić dyskomfort. W ciągu tygodnia mogą oni przejść na środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Tolerancja bólu jest wrodzona u wszystkich ludzi
Tolerancja bólu po operacji powiększenia piersi jest ważną kwestią w okresie pooperacyjnym – ten element tekstu pochodzi z portalu modoptak.pl. Różni się ona u poszczególnych osób i może być uzależniona od środowiska społecznego. Badania bliźniąt wykazały, że połowa wariancji tolerancji bólu jest związana z czynnikami genetycznymi. Podczas gdy wspólne środowiska rodzinne odgrywają stosunkowo niewielką rolę, środowiska społeczne mogą wyjaśniać dużą część wariancji. Podobnie, wiele cech indywidualnych zostało powiązanych z relacjami społecznymi.
Ból odczuwany po operacji powiększenia piersi jest w dużej mierze przejściowy i zwykle można go opanować za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Tolerancja bólu przez pacjentkę ma również wpływ na to, jak duży dyskomfort odczuwa ona podczas rekonwalescencji. Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na ból niż inni, a poziom dyskomfortu jest znacznie niższy u osób o wyższej tolerancji bólu.
Ból powodowany przez nerwy w piersi
Ból w piersi może być związany z różnymi schorzeniami. Niektóre z najczęstszych są spowodowane urazem piersi i mięśni ściany klatki piersiowej. Ból może być krótkotrwały lub utrzymywać się przez kilka dni. Inne przyczyny to napięte mięśnie, stłuczenia lub złamania żeber. Kobiety mogą również odczuwać ból po porodzie, zwłaszcza jeśli przewód mleczny jest zablokowany lub zakażony. Te dolegliwości mogą być bardzo poważne, jeśli nie są leczone.
Ból w piersi może być spowodowany urazem nerwów, które przebiegają przez tkankę piersi. W niektórych przypadkach nerwy te zostają zaplątane w bliznę lub rozciągają się podczas procesu gojenia. Może to powodować uporczywy ból, który może mieć charakter palący lub strzelający. Taki stan znany jest jako zespół bólu po mastektomii lub zespół bólu po lumpektomii. Może być również spowodowany stosowaniem port-a-caths lub cewników Hickmana.
Ból piersi może być wynikiem różnych stanów i chorób, w tym oparzenia termicznego, bezpośredniego narażenia na substancje toksyczne, skrajnego zimna oraz neuropatii. Neuropatia natomiast to uszkodzenie nerwów w piersi, które przekazują sygnały. Niektóre choroby, w tym cukrzyca, półpasiec i neuropatia obwodowa, mogą powodować ból w piersi. Jeśli odczuwasz ból w piersi, natychmiast umów się na wizytę u lekarza. Ból jest sposobem Twojego ciała na poinformowanie Cię o problemie i nie powinien być ignorowany.
Czas rekonwalescencji
Czas rekonwalescencji po operacji powiększenia piersi jest bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. W zależności od konkretnego zabiegu i pracy, może on wynosić od kilku dni do dwóch miesięcy. W tym czasie należy unikać czynności, które obciążają klatkę piersiową. Mogą Państwo również odczuwać pewną bolesność i obrzęk.
Większość pacjentów może powrócić do lekkich codziennych czynności w ciągu dwóch tygodni od zabiegu. Dotyczy to lekkich prac domowych i lekkiej aktywności fizycznej. Jeśli jednak masz wymagającą fizycznie pracę, możesz unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania forsownych czynności przez co najmniej trzy tygodnie. Twój chirurg będzie w stanie doradzić Ci w konkretnym przypadku.
W zależności od wielkości implantów piersi, może być wymagane pozostanie w domu przez pierwsze cztery do pięciu dni po zabiegu. Pierwsze kilka dni po operacji są najbardziej bolesne, dlatego należy zachować spokój i unikać forsownych zajęć. Po pierwszym tygodniu powinnaś zauważyć wzrost energii i mniejszy ból. Należy również stosować się do zaleceń chirurga dotyczących zmiany opatrunków. W miejscach nacięć może pojawić się obrzęk i niewielkie krwawienie, ale jest to normalne. W celu złagodzenia dolegliwości można zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Około tygodnia po zabiegu można stopniowo powrócić do normalnych codziennych czynności, takich jak chodzenie do biura.
Czas rekonwalescencji po operacji powiększenia piersi zależy od rodzaju operacji i rodzaju zastosowanego nacięcia. Lekarz poinformuje Cię, jak długo potrwa zanim będziesz mogła wrócić do domu. Należy również zorganizować kogoś, kto odwiezie Panią do domu. Warto wcześniej zaplanować posiłki i zaopatrzyć się we wszystkie leki.
Zakażenie miejsca nacięcia
Zakażenia w miejscu nacięcia po operacji powiększenia piersi są częste. Zakażenie w miejscu nacięcia jest wynikiem działania bakterii, które zainfekowały skórę. W badaniu opublikowanym w Archives of Surgery stwierdzono, że u jednej na 20 pacjentek, które poddały się zabiegowi, rozwinęło się zakażenie.
Obecność krwiaków lub surowic może zwiększyć ryzyko wystąpienia zakażenia. Również długość zabiegu może zwiększać to ryzyko. Objawy zakażenia bakteryjnego mogą obejmować ból, rumień, gorączkę i ropną wydzielinę. Pacjentki mogą odczuwać objawy przez miesiące, a nawet lata po zabiegu.
Pacjentki poddawane zabiegom estetycznego powiększania piersi są narażone na większe ryzyko nabycia zakażenia niż pacjentki poddawane zabiegom rekonstrukcyjnym. Konieczne są dalsze badania w celu określenia częstości występowania późnych infekcji. Pacjentki wybierające zabiegi estetyczne mogą być bardziej skłonne do znoszenia ryzyka zakażenia, ale mogą być mniej przygotowane do poddania się dodatkowej operacji w celu skorygowania powikłań.
Zakażenie miejsca nacięcia po operacji powiększenia piersi jest częste, ale można mu zapobiec. Zakażenie może doprowadzić do utraty implantu lub spowodować konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji. Może to wymagać usunięcia protezy i dłuższej hospitalizacji. Wskaźniki infekcji po operacji powiększenia piersi wahają się od jednego procenta do dwunastu procent, przy czym ryzyko jest wyższe w przypadku implantów wypełnionych żelem silikonowym. W badaniach retrospektywnych odnotowano jednak niski wskaźnik infekcji, ale może to wynikać z tendencyjności danych.
Martwica
Martwica tłuszczu, czyli guzek w piersi, występuje, gdy komórki tłuszczowe obumierają z powodu braku tlenu. Może być również związana ze złośliwością, ale częściej występuje u pacjentów nieoperowanych. Zajęcia te skupiają się na etiologii, patofizjologii i postępowaniu z tym powikłaniem u pacjentów chirurgicznych.
Czas wystąpienia martwicy tłuszczu po operacji powiększenia piersi jest różny. Badania wykazały, że może się ona rozwinąć w ciągu zaledwie 7,5 miesiąca, podczas gdy inne donoszą o medianie wynoszącej 66 miesięcy. Martwicę tkanki tłuszczowej można wykryć na podstawie badania klinicznego i różnych metod obrazowania, w tym mammografii. Ponadto rodzaj zastosowanej techniki chirurgicznej może określać ryzyko rozwoju martwicy.
Objawy martwicy piersi to czarna lub niebieskawa skóra, pęcherze i nieprzyjemny zapach. W przypadku wystąpienia tych objawów pacjentki powinny natychmiast skontaktować się z chirurgiem. Chociaż ryzyko wystąpienia martwicy jest niewielkie, należy je monitorować i niezwłocznie leczyć. Palacze oraz osoby z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na wystąpienie martwicy po operacji powiększenia piersi.
Biopsja rdzeniowa jest alternatywą dla FNA, jeśli rozpoznanie martwicy tłuszczowej jest niejasne. Procedura ta jest czuła, ale charakteryzuje się wysokim odsetkiem wyników fałszywie ujemnych. Jeśli wyniki badań radiologicznych zdecydowanie potwierdzają rozpoznanie, biopsja rdzeniowa zwykle nie jest konieczna. U pacjentów z grupy wysokiego ryzyka biopsja może być jednak konieczna w celu potwierdzenia rozpoznania.
Skurcz kapsularny
Skurcz kapsularny po powiększeniu piersi może być bardzo trudny do pokonania. Często rozwija się on po miesiącach, a nawet latach od rekonstrukcji implantu, powodując ból, ograniczony zakres ruchu oraz zmiany kształtu i pozycji piersi. Na szczęście istnieją procedury chirurgiczne, które pozwalają skorygować ten stan. W niektórych przypadkach chirurg może wykonać kapsułkowanie, które polega na usunięciu istniejącego implantu i zastąpieniu go nowym. Wówczas organizm wytworzy nową kapsułkę z tkanki bliznowatej wokół implantu.
Skurcz kapsularny po powiększeniu piersi występuje, gdy naturalna tkanka otaczająca implant kurczy się i niewłaściwie go kształtuje. U pacjentek cierpiących na tę przypadłość występuje ból, przesunięcie i stwardnienie piersi, a implanty mogą wymagać wymiany. Chociaż skurcz kapsularny nie zagraża życiu, może być niekomfortowy i powodować zaburzenia emocjonalne.
Leczenie przykurczu kapsularnego zależy od stopnia zaawansowania choroby. Najlepszą opcją są zazwyczaj rozwiązania chirurgiczne w przypadku przykurczu kapslowego. Jednak są one skuteczne tylko w najcięższych przypadkach schorzenia. Lekarze zazwyczaj stosują antybiotyki po operacji, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.
Efekty uboczne
Chociaż powiększanie piersi jest popularną procedurą, wiąże się z pewnym ryzykiem i efektami ubocznymi. Obejmują one implanty i leki stosowane podczas zabiegu. Sporadycznie u pacjentek może wystąpić silne krwawienie w okolicy implantu. Jednak krwawienie jest rzadkie i nie powinno wpływać na wynik operacji. Krwawienie może wystąpić w ciągu pierwszych kilku tygodni po operacji. Krwawienie ustanie, gdy tylko chirurg będzie mógł usunąć nadmiar krwi.
Innym efektem ubocznym operacji powiększania piersi jest wrażliwość i bolesność sutków. Objawy te mogą prowadzić do komplikacji, takich jak zbieranie krwi w obszarze chirurgicznym i tworzenie się blizny. Niektóre kobiety doświadczają również opadających piersi lub obwisłych implantów. Stan ten znany jest jako symmastia. Jeśli implanty zwiotczeją lub pękną, może być konieczne ich usunięcie lub zastąpienie inną procedurą chirurgiczną.
Istnieje również ryzyko zakażenia. Występuje ona w mniej niż jednym na 1000 przypadków i zwykle rozpoczyna się dwa do trzech tygodni po zabiegu. Objawy mogą obejmować ból piersi, obrzęk, zaczerwienienie i wydzielinę z rany. Niektóre pacjentki mogą nawet odczuwać lekką gorączkę lub złe samopoczucie. W rzadkich przypadkach antybiotyki mogą pomóc w ustąpieniu infekcji.
Podobne tematy