Ocena stanu technicznego budynku wykonana przez fachowca to gwarancja wykrycia wad fizycznych. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego nie można liczyć na to, że będzie ono idealne. Istotne jest znalezienie wszystkich usterek i potencjalnych zagrożeń, aby mieć podstawę do podjęcia negocjacji ze sprzedającym. Podana przez niego kwota nigdy nie jest ostateczna. Liczy on jednak na to, że potencjalny nabywca nie zauważy wielu wad i nie będzie próbować na ich podstawie obniżyć wartość nieruchomości. Warto wobec tego przeprowadzić odbiór mieszkania z inżynierem, aby niczego nie pominąć i wytknąć sprzedającemu wszystkie problematyczne kwestie.
Co ma znaczenie przy zakupie starego mieszkania?
Nie każdy inwestor wie, co sprawdzić przed kupnem domu z rynku wtórnego. Jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę, aby uchronić się przed niekorzystną transakcję. Stary dom może być problematyczne pod wieloma względami, dlatego trzeba dokładnie wszystkiemu się przyjrzeć, aby móc podjąć właściwą decyzję i jej potem nie żałować. Trzeba liczyć się z tym, że wieloletnia nieruchomość wymaga często przeprowadzenia gruntownego remontu. Oczywiście nie brakuje również oferty budynków odnowionych. W drugim przypadku należy szczególnie uważać, bo sprzedający często wykonują na szybko rozmaite poprawki, aby zakamuflować wady mieszkania i uzyskać wyższą cenę, łatwiej je sprzedać. Przyjrzeć należy się elewacji budynku, czy znajdują się spękania i zacieki, zielony nalot. Istotna jest nawet grubość docieplenia i jej wykonanie. Powinno się sprawdzić poddasze, dach i piwnice, stan kominów. Nie należy pomijać żadnego urządzenia technicznego. Pleśń zawilgocenie wskazują zwykle na brak izolacji. Naprawa lub wymiana pokrycia dachowego pochłania mnóstwo pieniędzy.
Istotne kwestie do sprawdzenia przy zakupie używanego mieszkania
Bardzo ważną kwestią podczas sprawdzania starego mieszkania jest dokonanie przeglądu wszystkich instalacji. Może okazać się, że nie są one właściwie wykonane, wymagają modernizacji lub nawet wymiany. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami. Wymagać trzeba od sprzedającego okazania dokumentacji technicznej. Znaczenie ma nawet to, z jakiego materiału są rury, w jaki sposób odprowadza się ścieki. Dopytać należy także o koszty związane z ogrzewaniem budynku. Bardzo ważna jest również tablica rozdzielcza, na której znajdują się niezbędne informacje o instalacji elektrycznej. Trzeba dokładnie obejrzeć wnętrze domu, sprawdzić ściany, sufity, posadzki, stolarkę okienną. Niezbędne będzie także zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości i przeanalizowanie kosztów jej przebudowy.
Podobne tematy