Okres rekonwalescencji po zabiegu powiększenia piersi polega na odpoczynku, ograniczeniu ruchów górnej części ciała i zachowaniu spokoju. Należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów nad głowę lub sięgania do przodu. Ważne jest również, aby unikać energicznych ćwiczeń. Infekcje są rzadkie, ale mogą się pojawić i są leczone antybiotykami dożylnymi podczas zabiegu oraz krótkimi kursami antybiotyków doustnych po zabiegu. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, należy przyjmować wszystkie przepisane leki.
Zasinienie
Zasinienie po zabiegu powiększania piersi jest powszechne, ale czas trwania obrzęku i zasinienia zależy od kilku czynników. Po pierwsze, znaczenie ma technika chirurga i zakres manipulacji tkanką piersiową – sekcja ta pochodzi od autora strony Aranżacje Mieszkania – Wszystko na temat domów i mieszkań. Po drugie, zależy to od tego, jak dobrze pacjentka dochodzi do siebie po zabiegu. Większość siniaków pojawia się w ciągu pierwszego tygodnia, po czym stopniowo się zmniejsza. Po tym czasie wszelkie pozostałe zasinienia powinny zniknąć. Jeśli zasinienie utrzymuje się po początkowym okresie gojenia, pacjenci powinni nosić odzież uciskową. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i powstrzyma płyn przed wyciekaniem z rany.
Większość kobiet jest w stanie wznowić lekką aktywność fizyczną do czasu osiągnięcia półtora tygodnia. Jednak przez dwa tygodnie powinny unikać podnoszenia ciężarów i ćwiczeń o dużym natężeniu. W czasie gojenia się nacięć należy również unikać forsownych ruchów. Po upływie tygodnia kobiety powinny stopniowo powracać do swoich normalnych zajęć, wracając do pracy w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak pracują na stanowiskach wymagających aktywności fizycznej, mogą potrzebować kilku tygodni więcej wolnego.
Siniaki i obrzęki po zabiegu powiększania piersi mogą utrzymywać się do 3 tygodni. W tym czasie pacjentki powinny unikać alkoholu, palenia papierosów i forsownych zajęć. Powinny spać na plecach, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia obrzęku. Po zmniejszeniu się obrzęku i zasinienia pacjentki mogą powrócić do codziennych czynności.
Po zabiegu pacjenci powinni nosić podtrzymującą odzież uciskową, aby pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Powinny również nosić podtrzymujący biustonosz, aby pomóc kontrolować pozycjonowanie implantów.
Ból
Po operacji powiększenia piersi może wystąpić krótki okres bolesności i bólu. Jednak dyskomfort będzie stopniowo ustępował i w ciągu dwóch do trzech tygodni będzie można powrócić do większości codziennych czynności. Podczas gdy można powrócić do lekkich czynności, ważne jest, aby nie przekraczać granic regeneracji. Zbyt mocne forsowanie się może doprowadzić do infekcji lub uszkodzenia nowo uwydatnionych piersi. Z tego powodu lekarz może zalecić przestrzeganie określonych wytycznych dotyczących rekonwalescencji po zabiegu powiększenia piersi.
Przez pierwsze 24 godziny po operacji powiększenia piersi ból będzie prawdopodobnie dość intensywny, dlatego też możesz otrzymać środki przeciwbólowe lub antybiotyki. Lekarz może również przepisać środki zwiotczające mięśnie, aby zmniejszyć ból. Ponadto powinnaś jak najwięcej odpoczywać. Prawdopodobnie chirurg zaleci również unikanie forsownej aktywności przez kilka dni po operacji.
Pacjenci powinni unikać forsownej aktywności i podnoszenia ciężkich przedmiotów przez pierwsze dwa dni. Można jednak wrócić do pracy tydzień po zabiegu, jeśli wykonuje się pracę przy biurku. Szwy powinny zostać usunięte w ciągu dwóch do trzech tygodni. Powinnaś również unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów przez co najmniej trzy dni, ponieważ podnoszenie piersi może spowodować pęknięcie miejsca operacyjnego.
Po zabiegu powiększania piersi będziesz odczuwać pewne zasinienia i obrzęki w miejscu operacyjnym. Może również wystąpić lekka gorączka. Jest to normalne i ustąpi z czasem. Lekka gorączka nie jest oznaką infekcji, ale jest znakiem, że Twój organizm przystosował się do nowych implantów. Niektóre kobiety doświadczają również obrzęku piersi kilka dni po zabiegu.
Skurcze mięśni
Jednym z najczęstszych problemów po powiększeniu piersi są skurcze mięśni. Chociaż wiele kobiet doświadcza skurczów mięśni i innych powikłań po operacji, można je leczyć za pomocą terapii rehabilitacyjnych. Mogą one obejmować terapię fizyczną, terapię zajęciową i leki. Zabiegi te pomagają kobietom reedukować dotknięte mięśnie i przywrócić ruchomość stawów i tkanek miękkich. Leki przeciwbólowe i zastrzyki z Botoxu mogą być również skuteczne dla niektórych kobiet. Skuteczność każdej z metod leczenia zależy jednak od rodzaju skurczów, ich nasilenia i czasu trwania objawów.
Skurcze mięśni po implantacji piersi mogą być spowodowane przez dwa różne czynniki. Po pierwsze, implant może znajdować się zbyt wysoko na ścianie klatki piersiowej. W takim przypadku dr Jacobsen przepisuje środek zwiotczający mięśnie, aby złagodzić ból i zminimalizować skurcze mięśni. Po drugie, utrzymanie aktywności fizycznej jest pomocne w zmniejszeniu skurczów mięśni, zwłaszcza rano.
Po drugie, skurcze mięśni po powiększeniu piersi są powszechne i nie powinny być powodem do niepokoju. Większość z tych skurczów występuje w ciągu pierwszych 3 do 4 tygodni po zabiegu, a następnie stopniowo ustępuje. Jednak u niektórych pacjentek skurcze mięśni piersiowych utrzymują się do 6 miesięcy po zabiegu.
Po operacji powiększenia piersi tkanka piersiowa zaczyna się goić i przyzwyczaja się do implantów. Około 3-5 dnia po zabiegu nasila się obrzęk pooperacyjny, który potęguje uczucie ucisku w klatce piersiowej. Obrzęk i sztywność mogą utrzymywać się przez miesiąc. Większość obrzęków występuje w ciągu pierwszych 3 tygodni po zabiegu, ale umiarkowane obrzęki mogą utrzymywać się do trzech miesięcy. Biustonosze kompresyjne
Biustonosze kompresyjne są ważną częścią okresu rekonwalescencji po zabiegu powiększania piersi. Biustonosz uciskowy powinien być noszony przez około dwadzieścia cztery godziny na dobę. Ubranie to powinno być utrzymywane w czystości i nie powinno zawierać żadnych fiszbin, które mogą podrażnić szwy lub sprawić, że blizny będą bardziej widoczne. Właściwy rozmiar i styl biustonosza uciskowego jest niezbędny do zapewnienia maksymalnego komfortu.
Stanik uciskowy jest noszony przez pacjentów przez pierwsze sześć tygodni po operacji, aby zminimalizować obrzęk i zapobiec rozwojowi tkanki bliznowatej wokół miejsca nacięcia. Pacjenci powinni nosić biustonosz uciskowy przez cały czas, nawet podczas snu. Pacjentka powinna starać się przespać pełne osiem godzin każdej nocy.
Po powiększeniu piersi pacjentki będą musiały nosić biustonosz uciskowy przez kilka tygodni. Biustonosze uciskowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić wsparcie i delikatny nacisk na obszary chirurgiczne. Noszenie ich w pierwszym tygodniu po operacji pomoże przyspieszyć proces gojenia. Ponadto pacjentki będą musiały nosić biustonosz zawsze, gdy będą się myć lub brać prysznic.
Po powiększeniu piersi obszar pooperacyjny będzie bardzo wrażliwy, pojawią się też siniaki i obrzęki. Biustonosze uciskowe pomagają zmniejszyć obrzęk i poprawić przepływ krwi. Działają one również jako bariera między piersią a ubraniem, aby zapobiec podrażnieniom. Większość biustonoszy uciskowych ma zapięcie z przodu, co ułatwia ich zakładanie i zdejmowanie.
Biustonosze uciskowe są ważne po operacji piersi, a pacjentki powinny wybrać biustonosz sportowy o jeden do dwóch rozmiarów miseczki większy niż ich docelowy rozmiar stanika. Zminimalizuje to obrzęk i pozwoli implantom ułożyć się we właściwej pozycji. Staniki uciskowe mogą być trudne do usunięcia po operacji, dlatego pacjentki mogą być zmuszone do noszenia stanika sportowego przez kilka tygodni.
Leczenie bólu
Ból związany z operacją powiększania piersi jest zwykle kontrolowany za pomocą wielu rodzajów leków. Leki te obejmują bupiwakainę i liposomalną bupiwakainę, a także dożylne i doustne środki narkotyczne. Chociaż leki te nie są uważane za optymalne, wykazano, że przynoszą pewną ulgę.
W jednym z przeglądów systematycznych badano stosowanie różnych rodzajów leków przeciwbólowych po kosmetycznym powiększeniu piersi. Wyniki wykazały, że pacjentki, które otrzymywały BLKi miały istotnie mniej objawów pooperacyjnych, w tym mniejszy ból w momencie wypisu. Ponadto pacjentki otrzymujące BLKi miały niższą punktację bólu i potrzebowały mniej leków narkotycznych w okresie rekonwalescencji pooperacyjnej niż pacjentki poddane innym metodom leczenia bólu.
Chociaż leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą pomóc złagodzić dyskomfort pooperacyjny, wielu pacjentów może wymagać specyficznych leków, które pomogą im szybciej wrócić do zdrowia. Po zabiegu często przepisywane są antybiotyki i środki rozluźniające mięśnie. Rozciąganie i masaż jest również niezbędne w procesie odzyskiwania. Pomoże to utrzymać miękkość implantów i zmniejszyć skurcz kapsularny.
Stopień bolesności odczuwanej po powiększeniu piersi zależy od rodzaju i rozmiaru implantu. Pozycja implantu może również wpływać na to, jak duży dyskomfort odczuwa pacjentka. Na przykład implanty umieszczone w dolnej części piersi mogą być mniej bolesne niż te umieszczone w górnej części piersi. Wybór odpowiedniego implantu może mieć wpływ na to, jak wiele bólu doświadcza kobieta. Wykwalifikowany chirurg plastyczny może pomóc w wyborze odpowiedniego implantu i podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję.
Ból pooperacyjny po powiększeniu piersi nie jest silny i można go opanować za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Poziom odczuwanego dyskomfortu może być jednak różny i zależy od indywidualnej tolerancji pacjentki. Niektóre kobiety są bardziej wrażliwe na ból niż inne i mają wyższy próg bólu niż inne. Im większa jest Twoja tolerancja na ból, tym rzadziej będziesz musiała stosować środki przeciwbólowe.
Podobne tematy